2016 Award Winners

Best of Show


Watercolor
"A Grand Croquet Masquerade"
Aletha Jones
Madison, WI

Edyth Bush Charitable Foundation
Art of Philanthropy Award

Sculpture
"Sacred Promise"
Katherine Mathisen
Ocoee, FL

Morse Museum Award


Clay
"Vase"
Robert Hessler
Kingston, NY

The 57th WINTER PARK SIDEWALK ART FESTIVAL
March 19, 20, 21,  2016
WINNERS LIST
NAME CITY, STATE TITLE CATEGORY BOOTH
BEST OF SHOW ($10,000 Purchase Award)
Aletha Jones Madison, WI A Grand Croquet Masquerade Watercolor 17
EDYTH BUSH CHARITABLE FOUNDATION 
ART OF PHILANTHROPY AWARD ($5,000 Purchase Award)
Katherine Mathisen Ocoee, FL Sacred Promise Sculpture 121
MORSE MUSEUM AWARD FOR A DISTINGUISHED WORK OF ART($2500)
Robert Hessler Kingston, NY Vase Clay 149
NAME CITY, STATE CATEGORY BOOTH
10 AWARDS OF EXCELLENCE ($2000)
Richard Auger Orlando, FL Photography 127
Carolyn Cohen Orlando, FL Printmaking 175
Candiss Cole-Footitt, Rodger Footitt Sedona, AZ Fiber 184
Matthew Cornell Orlando, FL Painting 1
Robert Farrell Venice, FL Metal 259
Robin Kittleson Geneva, IL Glass 201
Jennifer Ivory Corvallis, OR Mixed Media - 3D 58
Michael Madzo Medora, ND Mixed Media - 2D  228 
Dylan Strzynski Dexter, MI Painting 62
Marina Terauds North Branch, MI Printmaking 12
20 AWARDS OF DISTINCTION ($1000)
James Barnes Woolwine, VA Wood 19
James Carter Southbury, CT Painting 155
Robert Coby Cleveland, OH Glass 248
Scott Coulter Sarasota, FL Painting 100
Randy Eckard Blue Hill, ME Watercolor 196
Ummarid Eitharong Orlando, FL Painting 67
Susan Frerichs Minneapolis, MN Jewelry 129
Helen Gotlib Dexter, MI Drawings & Pastels 63
M. Kemper Oklahoma City, OK Watercolor 255
Danielle Merzatta Mendham, NJ Jewelry 202
Cathy Rose New Orleans, LA Sculpture 136
Suzanne Scarborough Columbia, SC Mixed Media - 2D 61
Bounkhong Signavong,Wolfgang Grieger Secaucus, NJ Fiber 10
Grant Silverstein Mansfield, PA Printmaking 60
Paul Stevens Achilles, VA Photography 239
Mark Sudduth Cleveland Hts., OH Glass 101
Jonathan White South Portland, ME Clay 24
Vonnie Whitworth Virginia Beach, VA Watercolor 53
R. Michael Wommack Langhorne, PA Drawings & Pastels 39
Youngjoo Yoo Berrin Springs, MI Jewelry 254
30 AWARDS OF MERIT LIST ($500)
Lisa Ashinoff Virginia Beach, VA Painting 120
David Bryce Great Barrington, MA Sculpture 110
Edson Campos Winter Park, FL Drawings & Pastels 256
Ed Coleman, Kate Coleman Swannanoa, NC Clay 191
Erin Curry Dallas, TX Drawings & Pastels 245
David Figueroa Sanford, FL Sculpture 51
Jenny Henley Marietta, GA Mixed Media - 2D 227
Aaron Hequembourg Monticello, GA Mixed Media - 2D 132
Cali Hobgood Urbana, IL Photography 38
Lori Jenkins Melbourne, FL Watercolor 35
Michael Kahn, Mieko Kahn Greenbush, MI Clay 158
Karen Klinefelter Boise, ID Jewelry 190
William Kwamena-Poh Savannah, GA Watercolor 123
Mark Lewanski Portland, MI Glass 116
Ethan Lillemoe Norcross, GA Clay 200
Clare Malloy Chicago, IL Drawings & Pastels 43
Trent Manning Winter Haven, FL Mixed Media - 3D 23
John Mascoll Safety Harbor, FL Wood 205
William Ortman Columbus, OH Glass 181
Andrew Otis East Jordan, MI Clay 251
Loretta Petraitis Saint Petersburg, FL Painting 28
Luke Proctor Mt. Horeb, WI Metal 32
Adriana Rangel Toms River, NJ Fiber 246
Robert Ross Altamonte Springs, FL Painting 163
Aaron Sault Denver, CO Jewelry 207
Ezra Siegel Batavia, IL Mixed Media - 2D 211
Joyce Stewart Central Islip, NY Fiber 122
Tai Taeoalii Hannibal, MO Mixed Media - 2D 188
Cat Tesla Atlanta, GA Mixed Media - 2D 173
Zhou Yu Yardley, PA Painting 46